Landek park

Ostrava – Landek park v Ostravě – Petřkovicích je veřejnosti volně přístupný hornický park s hornickým muzeem o rozloze 10 hektarů v areálu bývalého dolu Anselm pod kopcem Landek na […]

Ostrava – Landek park v Ostravě – Petřkovicích je veřejnosti volně přístupný hornický park s hornickým muzeem o rozloze 10 hektarů v areálu bývalého dolu Anselm pod kopcem Landek na levém břehu řeky Odry. Landek park byl slavnostně otevřen v sobotu 4. prosince 1993 na svátek patronky horníků svaté Barbory, která má v areálu svou kapli. Uhlí se na Landeku těžilo od roku 1789 do roku 1991.

Obsah


Areál

  • Důl Anselm – Nejstarší důl v Ostravě. Původní název důl Ferdinand, později Ferdinandovo štěstí. Od roku 1843 Anselm. Těžební pole vyměřené v roce 1820. Důl založen v roce 1830. V roce 1835 přechod ze štolové těžby na hlubinnou. Od roku 1840 výroba koksu v areálu dolu.
  • Vila Liběna – Vila ředitele dolu Anselm. Dnes penzion.
  • Kaple svaté Barbory – Původně stála v centru Ostravy a byla zasvěcena Panně Marii Częstochowské. V roce 1991 se uvažovalo o demolici tehdy už zchátralé kaple. Namísto toho byla přemístěna na Landek a 4. prosince 1993 vysvěcena na kapli svaté Barbory.
  • Landek – Kopec Landek s vrcholem v nadmořské výšce 280 metrů se rozkládá v Petřkovicích a Koblově.
  • Vila Na Landeku – Vila na kopci Landek v Petřkovicích.
  • Rozhledna – Rozhledna na kopci Landek v Koblově.
  • Soutok Odry a Ostravice.

Naučná stezka

Naučná stezka kopíruje zelenou a červenou turistickou trasu a nabízí 14 naučných zastávek.

  • Zelená turistická trasa – Turistická trasa z Petřkovic do Koblova přes kopec Landek.
  • Žlutá turistická trasa – Turistická trasa přes petřkovickou část kopce Landek.
  • Červená turistická trasa – Bezbariérová turistická trasa z Petřkovic do Koblova podél levého břehu Odry, která zároveň slouží i jako cyklostezka.

Doprava

Landek park je dostupný městskou hromadnou dopravou autobusy č. 34, 52, 56, 66, 67 a 68 (zastávka Hornické muzeum). Pro mimoostravské turisty je klíčová přestupní zastávka Sad Boženy Němcové. Zastávka Sad Boženy Němcové je dostupná tramvajemi a trolejbusy z Hlavního nádraží, ÚANu a Hranečníku.

Důl v podobě štoly nebo jámy slouží k těžbě nerostných surovin.

Štola je horizontální důlní dílo s jedním vyústěním na povrch.

Jáma je svislé hloubené důlní dílo, které slouží k přístupu do jednotlivých pater dolu.

Sloj je ložisko nerostné suroviny určené k vytěžení.

Svatá Barbora je patronka horníků.

Svatý Prokop je patron české země a horníků.