Černá louka

Ostrava – Černá louka se rozprostírá na 6 hektarech v historickém centru Ostravy na levém břehu řeky Ostravice, která od sebe dělí moravskou a slezskou část Ostravy. Od roku 1870 […]

Ostrava – Černá louka se rozprostírá na 6 hektarech v historickém centru Ostravy na levém břehu řeky Ostravice, která od sebe dělí moravskou a slezskou část Ostravy. Od roku 1870 do roku 1917 se na Černou louku vyvezlo z koksoven Centrálka a Karolina 700000 m3 hlušiny. Halda tehdy zabírala téměř 5 hektarů plochy a dosahovala výšky 25 metrů. Až do vzniku Československa se vizuální stránka Černé louky vůbec neřešila. Poté se část haldy vyvezlo do Hrušova k zasypání rybníků, na zbytek haldy se vysázely akáty a vystavěla se horská dráha. V letech 1935 a 1936 se zbytek haldy zužitkoval na náspy při výstavbě nových tratí státními drahami. Dnes je na Černé louce výstaviště a park.

Výstaviště se skládá z pavilonu A, což je komplex historické budovy z roku 1960 a přistavěné víceúčelové haly s podzemním parkovištěm. Pavilonu C a venkovního areálu s dětským hřištěm. Pavilonu K a vily Terezy. V parku se nachází lavičky, bludné balvany, divadlo loutek a otevřené parkoviště.

Černá louka sousedí s Masarykovým náměstím, Smetanovým náměstím a divadlem Antonína Dvořáka, řekou Ostravicí. Stojí za to vypravit se i na Slezskoostravský hrad přes Hradní lávku. Přes Most Miloše Sýkory nahoru nad Bazaly a pokochat se pohledem na Ostravu. Nebo do Komenského sadů s Novou radnicí.

Výstaviště Černá louka má vlastní tramvajovou zastávku – Výstaviště (tramvaje č. 4, 10 a 12) a autobusovou zastávku (autobus č. 99), která je dobře dostupná z Hranečníku na okraji Ostravy i ÚANu, hlavního nádraží a dostupnost je dobrá vůbec z celé Ostravy.