Covid-19

Wu-chan – Infekční onemocnění, které se začalo šířit v prosinci 2019 z Wu-chanu v Číně a 11. února 2020 dostalo oficiální označení Covid-19. Koronavirus je společné označení pro čtyři rody […]

Wu-chan – Infekční onemocnění, které se začalo šířit v prosinci 2019 z Wu-chanu v Číně a 11. února 2020 dostalo oficiální označení Covid-19. Koronavirus je společné označení pro čtyři rody virů. Alfakoronavirus, betakoronavirus, gamakoronavirus a deltakoronavirus. Virus SARS-CoV-2, který je původcem nemoci Covid-19, patří mezi betakoronaviry, šíří se pomocí kapének a jeho inkubační doba je 2 až 14 dní. Rychleji se díky suššímu vzduchu a většímu dosahu kapének šíří v zimě.

Obsah


Aktuálně

Covid-19
Karviná
Karviná
+ Petrovice, Stonava a Dětmarovice
Ostrava
Ostrava
Moravskoslezský kraj
Moravskoslezský kraj
Česká republika
Česká republika
Svět
Svět
64 tisíc
obyvatel
289 tisíc
obyvatel
1,2 milionu
obyvatel
10,5 milionů
obyvatel
7,7 miliardy
obyvatel

testů

testů

testů
7 314 796
testů

testů
24 694
pozitivních testů
31 933
pozitivních testů
127 916
pozitivních testů
1 134 957
pozitivních testů
110 416 754
pozitivních testů
1928
aktuálně nakažených
1920
aktuálně nakažených

aktuálně nakažených

aktuálně nakažených

aktuálně nakažených
22 568
uzdravený
29 480
uzdravených
117 852
uzdravených
1 003 739
uzdravených
62 205 508
uzdravených
198
mrtvých
533
mrtvých
1 677
mrtvých
18 913
mrtvých
2 443 846
mrtvých


Příznaky Covid-19 Nachlazení Chřipka
Horečka Často Zřídka Často
Únava Občas Občas Často
Kašel Často Mírný Často
Kýchání Ne Často Ne
Bolest Občas Často Často
Rýma Zřídka Často Občas
Bolest v krku Občas Často Občas
Průjem Zřídka Ne Občas
Bolest hlavy Občas Zřídka Často
Zadýchávání Občas Ne Ne

Příznaky a prevence

Koronavirus má příznaky podobné chřipce a je tak těžké na první pohled rozeznat nakažení koronavirem nebo chřipkou. Nejprve se projeví horečka, únava a dušnost. Později se přidá suchý dráždivý kašel, bolest svalů a kloubů. V závažnějších případech může dojít k zápalu plic, selhání ledvin a následně ke smrti.

A i prevence před nakažením koronavirem je stejná jako prevence před nakažením chřipkou. Zpřísnění hygieny – mytí rukou, vyhýbání se osobám s respiračními potížemi, vyhýbání se koncentrovanému shromáždění osob a posilování imunitního systému pestrou stravou a pohybem v přírodě.


Testování

Nejspolehlivější PCR test je test na zjištění přítomnosti SARS-CoV-2 v těle. Provádí se výtěrem hlenu z nosohltanu a krku, ve kterém se hledá RNA shodná s RNA SARS-CoV-2. Výsledky jsou k dispozici do 48 hodin.

Rychlejší, avšak méně přesný, antigenní test je test na výskyt protilátek v těle. Protilátky organismus vytváří po kontaktu s virem. Ve vzorku z nosu se hledají protilátky proti SARS-CoV-2. Výsledky jsou k dispozici téměř okamžitě.


Karanténa

Držení osob podezřelých z nákazy koronavirem nebo osob vracejících se z rizikových oblastí v izolaci za účelem pozorování, zda se u nich neprojeví příznaky koronaviru, je stanovena na 14 dní. Tedy na nejdelší možnou inkubační dobu.


Léčba

Přímo na Covid-19 zatím neexistuje žádný lék.

Podávají se běžně dostupné léky. Několik pacientů se vyléčilo léky na AIDS v kombinaci s léky na chřipku. V Číně experimentují s favipiravirem. V Itálii s chlorochinem, remdesivirem a kombinací lopinaviru a ritonaviru. Favipiravir je účinný spíše v ranné fázy onemocnění a remdesivir už v České republice pomohl i muži ve velmi vážném stavu. Favipiravir je lék původně určený k léčbě RNA virů a remdesivir k léčbě eboly. Osvěčili se rovněž interferon beta, který zmírňuje průběh nemoci, a Isoprinosine, který se běžně používá na herpetické infekce, EB viry a cytomegaloviry. Osvědčila se plazma s protilátkami proti SARS-CoV-2 od vyléčených pacientů. Výsledky mají i experimenty s původně pro zvířata určeným ivermektinem. Účinný je i drahý bamlanivimab.

Riziko úmrtí je u člověka mladšího 40 let 0,2 %, u člověka staršího 60 let 3,6 % a u člověka staršího 80 let 15 %. Z toho vyplývá pravděpodobnost uzdravení u člověka mladšího 40 let 99,8 %, u člověka staršího 60 let 96,4 % a u člověka staršího 80 let 85 %.


Očkování

Od očkování se očekává rychlejší vytvoření si kolektivní imunity v populaci oproti vytvoření si kolektivní imunity přirozenou cestou – proděláním nemoci.

K očkování se používají mRNA vakcíny.

  • Comirnaty vyvinuta firmami BioNTech a Pfizer.
  • mRNA-1273 od firmy Moderna.
  • AZD1222 vyvinutá firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.
  • Ruská vakcína Sputnik V, kterou jako první v Evropské unii začalo očkovat Maďarsko, od Gamalejova institutu.
  • Čínská vakcína BBIBP-CorV od firmy Sinopharm.
  • Čínská vakcína CoronaVac od firmy Sinovac.
  • Indická vakcína Covaxin od firmy Bharat Biotech.

Očkování nezaručuje doživotní imunitu. K udržení si imunity je potřeba očkování pravidelně opakovat.

Očkovaný člověk může být přenašeč a může nakazit nenaočkovaného člověka.


Reprodukční číslo

Reprodukční číslo je v epidemiologii číslo vyjadřující předpokládaný počet osob, které jedna nakažená osoba může nakazit nemocí, ke které je populace náchylná, protože vůči ní nemá vytvořenou imunitu. Označuje se jako R0 a je-li R0 větší než 1, pak má nemoc potenciál se šířit. U Covidu-19 se R0 pohybuje v rozmezí 1,4 až 2,5.